NOVI STUDIJSKI PROGRAM NUTRICIONIZAM
Nutricionizam ili nauka o prehrani je primijenjena prirodna nauka koja proučava odnos između čovjeka i hrane te implikacije koje proizlaze iz tog odnosa i reflektiraju se na sociološki, psihološki, fiziološki, hemijski i biohemijski aspekt života. Namjeru za pokretanje dodiplomskog studija „Nutricionizma“ vidimo u sve izraženijoj potrebi za obrazovanjem stručnih kadrova koji će biti osposobljeni za rad na poslovima vezanim uz sigurnost i kvalitetu hrane, za rad na planiranju i organizaciji prehrane te pripremi hrane, edukaciji i promociji zdravlja. Ovaj prijedlog studija nutricionizma je savremeno koncipiran program multidisciplinarne prirode S obzirom na razvoj nauke, tehnike i tehnologije, otvoren je prostor za proizvodnju tzv. „nove hrane“, pa bi završetkom ovog studijskog programa dobio stručni kadar koji je kompetentan da odgovori na ove zahtjeve. U središtu pažnje je prehrana čovjeka kao važan faktor u očuvanju zdravlja i obavljanju njegove svakodnevne aktivnosti. Da bi mogli kompetentno i visokoprofesionalno riješavati pitanja vezana uz prehranu, hranu i zdravlje, nužno je da na dodiplomskom nivou studenti steknu znanja o savremenim spoznajama iz temeljnih naučnih polja i grana poput hemije, biohemije, biologije, genetike, humane fiziologije, toksikologije i mikrobiologije, te sociologije i psihologije.
Kombiniranjem teoretskih osnova i praktičnih iskustava studenti stiču vještine koje će im omogućiti da djeluju kao kompetentni profesionalci u području nauke o hrani i nutricionizma. Specifičnost ovog studija jest usmjerenost prema prehrani i biljnim kulturama, kao i hranu životinjskog porijekla te njihovoj ulozi održavanju zdravlja.
Nastavni kadar obuhvata stručnjake iz prirodnih nauka, agronomije, prehrambenih tehnologa, društvenih nauka i ljekara.
Prehrambeni sistem obuhvata sve elemente (okoliš, ljude, impute, procese, infrastrukturu, institucije itd.) i aktivnosti uključene u proizvodnju, preradu, distribuciju, pripremu i potrošnju hrane, kao i rezultate tih aktivnosti, kao što su socioekonomski i ekološki ishodi. Poljoprivreda osjetljiva na prehranu je strategija za osiguranje proizvodnje raznolike ponude pristupačne, hranjive, kulturno relevantne i sigurne hrane u dovoljnoj količini i kvaliteti da zadovolji prehrambene potrebe stanovništva na održiv način. Spoznaja da rješavanje pitanja prehrane zahtijeva djelovanje u svim fazama prehrambenog lanca – od proizvodnje preko prerade do maloprodaje i potrošnje – rezultiralo je širim fokusom koji obuhvata cijeli prehrambeni sistem. Učiniti poljoprivredni i prehrambeni sistem osjetljivijim na prehranu podrazumijeva rješavanje kvalitete ulaza, proizvodnje, rukovanja nakon žetve, prerade, maloprodaje i potrošnje kako bi se potrošačima pružila sigurna i hranjiva hrana tijekom cijele godine. Poljoprivreda i prehrambeni sistemi osjetljivi na prehranu doprinose poboljšanju zdravlja ljudi osjetljivi na prehranu doprinose poboljšanju zdravlja ljudi. Tokom cijele godine. Poljoprivreda i prehrambeni sistemi osjetljivi na prehranu doprinose poboljšanju zdravlja ljudi.
- OPĆI PODACI O STUDIJSKOM PROGRAMU
Predloženi studijski program se realizuje kao dodiplomski studij koji traje šest semestara sa ukupno 180 ECTS kredita, a što je 30 ECTS kredita po semestru ili 60 ECTS kredita u jednoj godini. Jedan ECTS bod pretpostavlja 25 sati rada studenta.
a. |
Naziv |
Nutricionizam |
b. |
Nivo (ciklus) |
Dodiplomski studij, I CIKLUS |
c. |
Broj ECTS bodova |
180 |
d. |
Vrsta studija |
Akademski dodiplomski studij |
e. |
Zvanje |
Bachelor inžinjer nutricionizma |
f. |
Područja, polja obrazovanja |
4. Područje biotehničkih nauka, 4.01. Poljoprivreda (agronomija) |
g. |
Način izvođenja |
Studij se izvodi kao redovni uz plaćanje. |
h. |
Nosilac i izvođač studijskog programa |
Agromediteranski fakulteta Univerziteta „Džemal Bijedić“u Mostaru |
i. |
Partneri |
- |
- DOKAZI O POSTOJANJU DRUŠTVENO-EKONOMSKE POTREBE ZA OBRAZOVANJEM DATOG PROFILA STRUČNJAKA I USKLAĐENOST SA STRATEGIJOM/PRAVCIMA RAZVOJA UNIVERZITETA
Kao dokaz za potrebom ovakvog profila stručnjaka može poslužiti i Odluka vlade Federacije BiH objavljena u Službenim novinama Federacije BiH, br.73 strana 7, od 14. 09. 2022. godine gdje je pod šifrom 2145.050 navedeno novo zanimanje “inžinjer nutricionizma”. Budući da na području Hercegovačko-neretvanskog kantona ne postoji studijski program iz područja nutricionizma na dodiplomskom studiju, pokretanje ovog studijskog programa je neophodno za ovo područje. Također, najnoviji trendovi u nutricionizmu vode ka tzv. personaliziranoj prehrani, odnosno, dostignuća u oblasti nutrigenomike, govore o tome da individualne genetske predispozicije traže individualan način prehrane, što je još jedan dokaz o potrebi za stručnjacima iz ove oblasti.
Također, ukazuje se i potreba za savjetodavniom uslugama u prehrambenoj industriji na svim nivoima vezano za proizvodnju nutritivno visoko kvalitetne hrane kao i proizvodnju tzv. “nove hrane”.
Nakon završenog studija, Bachelor inžinjer nutricionizma može se zaposliti u:
- velikim i malim prehrambenim postrojenjima,
- mikrobiološkim, fizikalnim, hemijskim i senzornim laboratorijima za ispitivanje kvalitete prehrambenih proizvoda
- u centrima za promicanje zdrave prehrane,
-u distribucijskim centrima, trgovine s hranom i / ili prehrambenim dodacima za očuvanje zdravlja,
- u nevladinim organizacijama,
- na fakultetima i stručnim institucijama,
- u djelatnostima vezanim za edukaciju potrošača,
- u institucionalnoj prehrani u tvornicama, u zdravstvu, u ustanovama s posebnim programima prehrane, u uslugama povezanim s prehranom
-u javnim zdravstvenim ustanovama
Ubrzan način života kojim se živi u 21. vijeku rezultira hroničnim nedostatkom vremena za posvećenost sebi i ljudima oko sebe današnjeg savremenog čovjeka. Jedna od poslijedica takvog načina života je i stres koji je, prema savremenoj medicini, dijagnosticiran kao hronična bolest. Jedan od načina preovladavanja stresnih stanja je i odabir adekvatne prehrane namirnicama visoke nutritivne, a umanjene kalorijske vrijednosti kao i sport i rekreacija. Budući da, usljed nedostatka vremena i nedovoljne upućenosti u ovu problematiku, današnji savremeni čovjek ne može sam da adekvatno odgovori na pomenute potrebe, to mu je neophodna stručna pomoć. Na te i takve potrebe, sasvim kompetentno, može da odgovori profil stručnjaka iz oblasti nutricionizma. Oni su obrazovani kako za individualan rad sa savkim pojedincem posebno tako i za rad u grupama načinjenim prema polnoj, dobnoj ili profesionalnoj orjentaciji i slično.
Ciljevi studijskog programa su da obrazuje kadrove iz oblasti nutricionizma, koji će istovremeno steći niz potrebnih znanja o uticaju prehrane na funkcionisanje ljudskog organizma općenito. Također, na osnovu stečenog znanja, vještina i kompentencija, bit će osbosobljeni uzeti aktivno učešće u proizvodnji, kako postojećih prehrambenih proizvoda, tako i u kreiranju nove hrane i proizvodnji u specifičnim uslovima uz primjenu inovativnih rješenja i drugih znanja i vještina, a od značaja za rad u osnovnim sektorima poljoprivredne i prehrambene djelatnosti.
Studijski program ima za cilj da pruži obrazovanje koje je multidisciplinarno i u teoriji i praksi i da na taj način obezbijedi potrebne stručne kompetencije za obavljanje širokog spektra aktivnosti iz ove oblasti. Preciznije rečeno, cilj ovog studijskog programa jeste obrazovanje kadrova za društveni i privatni sektora i šire poljoprivredne djelatnosti, baviti se poslovima organizacije, proizvodnje, inoviranja, razvoja novih proizvoda na osnovu istraživanja, kao i planiranjem maksimalne dostupnosti raspoloživih resursa.
Cilj novog studijskog programa je i da student kroz obavezne predmete upozna osnovne teorijske odrednice, kao i multidisciplinarni karakter poljoprivredne nauke. Uz pomoć obaveznih i izbornih predmeta stiče stručne kompetencije za moguće zaposlenje u području planiranja boljeg i održivijeg iskorištavanja postojećih resursa i kreiranja novih.
Obrazovanje stručnjaka iz ovog područja važno je kako za razvijene zemlje tako i one u razvoju, jer su problemi vezani uz prehranu, iako različiti, gotovo podjednako prisutni u svim zemljama.
Sjeverni logor bb, Mostar
eMail: af@unmo.ba
Tel/Fax: 036 571 388